'İnsanlık Pusulamız, Arakan Rotamız'


973 | 21.09.2017
| |

Memur-Sen, “İnsanlık Pusulamız, Arakan Rotamız” temasıyla Türk Kızılayı, İHH, Cansuyu ve Deniz Feneri ile birlikte yardım kampanyası başlattı. Toplantıda, 100 bin liralık yardım çeki Arakan’a gönderilmek üzere yardım kuruluşlarına teslim edildi.

Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 1 milyonu aşkın Memur-Sen üyesine ve 80 milyon vatandaşımıza, “Arakan için destek verin” çağrısında bulundu. İHH, Türk Kızılayı, Cansuyu ve Deniz Feneri Derneği temsilcileri de, insani durumun kötüye gittiği Arakan için destek ve farkındalık çağrısında bulundu. 

Arakan’a el ver, insanlığa umut ol!

Myanmar ordusunun ve Budistlerin 25 Ağustos’tan itibaren Arakanlı Müslümanlara karşı dozunu artırdıkları ve sistemli hale getirdikleri saldırıların katliam boyutunu aştığına dikkat çeken Ali Yalçın, “Bu saldırılar, soykırıma, etnik ve teolojik temizliğe dönüştü. Hayatta kalmak ve insani değerlere yönelik saldırılardan kurtulmak üzere yollara düşen Arakanlılar, yolculuklarında da Budist çetelerin vahşi saldırılarına maruz kalıyorlar. BM’nin ve uluslararası toplumun kınamakla yetinmesinin bu katliamlardaki etkisi açıktır. Nitekim 1942 yılından beri sistematik bir yok etme kampanyasına maruz kalmaları; çok yönlü ve derin bir ayrımcılığa, asimilasyon ve soykırıma tabi tutulmaları karşısında BM, Arakanlılar için bugüne kadar kınama ve istatistik raporları hazırlama dışında hiçbir şey yapmadı” dedi. 

Hiçbir trajediye kayıtsız kalamayız

Yüz binlerce Arakanlı’nın Bangladeş’teki sınır kamplarında yaşamak için desteğe ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti: “Sınırı geçemeyip kamplara ulaşamayan on binlerce Arakanlı ise sığınmış oldukları ormanlarda açlıkla pençeleşiyor. Dünyanın sessiz bakışları arasında saldırılara maruz kalan ve açlıkla boğuşan, hayatta kalmak için insanlığın desteğine ihtiyaç duyan Arakanlılara yine en büyük destek Türkiye’den geldi. Bütün yardım kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve hükûmet yetkilileriyle birlikte Arakan’a çıkarma yapılarak BM’nin ve uluslararası kuruluşların dikkati Arakanlıların yaşadığı mazlumiyete çevrildi. Bugüne kadar dünyada yaşanan hiçbir trajediye kayıtsız kalmayan Memur-Sen, Pakistan’dan Endonezya’ya, Filipinler’den Nepal’e, Bosna-Hersek’ten Orta Afrika’ya, Suriye, Bayırbucak, Kobani ve Telafer’e yardım elini uzatmış ve bunu yaparken o ülkenin diline, dinine, etnik kimliğine bakmamıştır. Hâl böyleyken Arakan’daki zulme ve trajediye de kayıtsız kalamazdık. Nitekim katliamlar başlayınca, Türkiye halkının dikkat ve desteğini Arakan’a çekmek, Arakanlıların sesini uluslararası topluma duyurabilmek amacıyla hiç zaman kaybetmeden 81 ilimizde eş zamanlı basın açıklamaları gerçekleştirdik. Ancak biliyoruz ki, bütün bu çabalar artarak sürdürülmezse Arakanlıların hayata tutunması mümkün olmaz. Mevcut yardım kampanyalarına destek vermenin yanında, yeni kampanyaların başlatılması bu yönüyle bir zorunluluktur. Biz de bunun bilincinde olarak bugün burada Kızılay, İHH, Deniz Feneri ve Cansuyu derneklerimizle birlikte bu gerçeğe dikkat çekmek ve ‘İnsanlık Pusulamız, Arakan Rotamız’ adıyla yeni bir kampanyanın fitilini ateşlemek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Memur-Sen olarak başlattığımız bu kampanyaya ilk etapta her bir yardım kuruluşumuza 25 bin TL değerinde birer yardım çeki tevdi ederek, toplamda 100 bin TL’lik bir bağışla kampanyamızı başlatıyoruz. Bunun yanında, 1 milyon üyemizle birlikte 80 milyon vatandaşımıza, yardım kuruluşlarımızın Arakan için açtıkları banka hesapları ile SMS bilgileri üzerinden bu kampanyaya destek verme ve duyarlılık çağrısı yapıyoruz.” 

Mazlumlara el vermekte, insanlığın umudunu yükseltmekte kararlıyız

“Biz burada bu kampanyayı başlatırken, Genel Başkan Yardımcımız Günay Kaya, dış ilişkiler koordinatörümüz ile bir uzman arkadaşımız an itibarıyla Arakan’da sıcak bölgelerdeler. Bir yandan İHH ile birlikte gıda paketi yardımlarımızı Arakanlı mağdurlara dağıtıyorlar, bir yandan da bölgede gözlemlerini raporlaştırıyorlar” diyen Yalçın, “Arakan’dan gelecek rapora göre yeni ve farklı adımlar atabileceğimizi ifade etmek istiyoruz. Bugün artık Arakan, Arakanlıların sınavı olmaktan çıkmış, bütün dünyanın ve hassaten İslam dünyasının bir insanlık ve erdem sınavı haline gelmiştir. Arakan’daki mazlumiyet, bütün çıplaklığıyla insanlığımızın aynasıdır. Bütün vahşet görüntülerine rağmen maalesef Arakan’daki insanlık durumu Batılı zengin ülkeleri ve toplumları harekete geçirmeye yetmemektedir. İnsanlık Arankanlılar için sorumluluk almak zorundadır. Biz ve bütün İslam dünyası bu sorumluluğun gereklerini yerine getirmekte öncü olmak zorundayız. Kaldı ki Arakanlılara İslam dünyası dışında yardıma niyetli bir ülke ve toplum da gözükmemektedir. Dolayısıyla Arakanlı kardeşlerimize öncelikle yardım etmesi gereken de, Arakanlıların öncelikle yardım bekledikleri de bizleriz. Dünyanın her yerinde zulme maruz bırakılmış kitlelerin umudu olduğumuzun, annelerin, çocukların, yaşlıların yaşarmış gözlerinin bize bakıp durduğunun farkındayız. Sahip olduğumuz bu sorumluluğun ve ağır yükün üstesinden gelmekte, mazlumlara el vermekte, insanlığın umudunu yükseltmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

İslam coğrafyasının sömürü bölgesi, Müslüman kitlelerin zulüm nesnesi yapılmasının temelinde örgütsüzlük, sinmişlik ve devletler arasındaki kopukluğun olduğunu kaydeden Yalçın, İslam dünyasına, örgütlü yapılara ve insani yardım kuruluşlarına sorumluluk almaları çağrısında bulundu. 

1 milyon üyemizi ve 80 milyon vatandaşımızı kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz

Arakan’daki zulme dikkat çekmek için 81 ilde yaptıkları açıklamalarda, Arakanlıların yanında olduklarını, Arakan için insani yardım ve diplomasi konusunda ciddi adımlar atılması için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduklarını bütün kamuoyuna, ilgili ve yetkili herkese deklare ettiklerini dile getiren Ali Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün beyan ettiğimiz iradenin gereği olarak, dört önemli yardım kuruluşumuzla birlikte Arakan için ‘İnsanlık Pusulamız, Arakan Rotamız’ kampanyasını başlatıyoruz. Bu vesileyle, başta AFAD olmak üzere, Arakan halkına yardım ulaştıran bütün kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Memur-Sen olarak, başta 1 milyon üyemiz olmak üzere 80 milyon insanımızın bu kampanyaya destek vermesini tarihi bir sorumluluğun yerine getirilmesi olarak görüyor, kampanyamızın Arakanlıların acısını bir nebze olsun hafifletmesini ve hayatta kalma mücadelesi veren Arakanlılar için bir ihya eli olmasını temenni ediyoruz.” 

Güvenlioğlu: Faaliyetlerimizi sürdürüyoruz

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Güvenlioğlu, Arakan’la ilgili olarak görülmeyen ve duyulmayan şeylerin olduğunu belirterek, “Arakan’daki katliama yürek dayanmaz. Oradaki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz ama 25 Ağustos'ta soykırım vahşete dönüştü, biz de faaliyetlerimize artırdık. Ben bu kampanya için Memur-Sen’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.Sinan: Arakan Nüfusu 700 binlere düştü

İHH Ankara Şube Başkanı Mustafa Sinan ise, o coğrafyalarda 22 senedir bulunduklarını ama 22 senedir zulmün o topraklarda devam ettiğini ifade ederek, “Bizler elimizden geldiğince oradaki yardımımızı en üst seviyede devam ettiriyoruz. Geldiğimiz nokta itibarıyla 5 milyon Arakanlı nüfusu 700 binlere düştü, birçok Arakanlı hayatını kaybetti ya da zorla göç ettirildi. Buna bir son verilmeli” dedi. 

Köylü: Nerede yara varsa oraya yardıma koşuyoruz

Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, Budistler kendi dinlerine karşı tam tersi bir tutum içerisinde olduğunu söyleyerek, “Budizm barış felsefesini anlatıyorlar ama tam tersini yapıyorlar. Konu kendi menfaatleri olduğunda herkese saldırma potansiyeline sahip görünüyorlar. Allah tüm milletimizden razı olsun, nerede yara varsa oraya yardıma koşuyoruz, infakta bulunuyoruz” diye konuştu. 

Yetiş: Yardımları ulaştırmak için çabalıyoruz

Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dinçer Yetiş ise şöyle konuştu: “Memur-Sen ailesine teşekkür ediyoruz. İngiliz sömürüsüyle Arakanlılar sıkıntı yaşamaya başladı. Bölgedeki çalışmalarımız sürüyor. Bölge çok yağış almasına rağmen, ne yazık ki temiz içme suyuna ulaşmak mümkün değil. Biz de buna ilişkin su kuyuları açtık. Yardımları ulaştırmak için çabalıyoruz.” 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top